01/10/24

Ekspresje ciała i tożsamości – wystawa „Lepkie uściski dłoni” w galerii Art Walk na placu Europejskim


Już w tym tygodniu w galerii Art Walk otwiera się przestrzeń intymnych dialogów. Wystawa "Lepkie uściski dłoni", której kuratorką jest Ada Piekarska, przeniesie odwiedzających w podróż przez subtelne historie ukryte w gestach, śladach i nieuchwytnych granicach życia codziennego. Będzie ją można oglądać od 12 stycznia do 30 kwietnia 2024.

W centrum uwagi znajdują się prace malarskie trzech artystek – Barbary Cabaj, Heleny Minginowicz i Karoliny Szwed. Ich obrazy stanowią zapis doświadczeń opisywanych z punktu widzenia ciała, które czuje się obco w otaczającym świecie. Cytując słowa kuratorki Ady Piekarskiej:


W „Lepkich uściskach dłoni” artystki skupiają się na obszarach, które noszą ślady zetknięć. Linie podziału, czyli „krnąbrne krawędzie” ciała, takie jak rany czy blizny, stanowią miejsce na to, co wymyka się prostym reprezentacjom.
-Ada Piekarska, kuratorka wystawy

Wystawa przeniesie odwiedzających w świat subtelności dotyku, zapisanej lepkością historii i rozmytych granic między ciałem a otoczeniem. Ciało, rozumiane tu jako wielowarstwowa istota pozbawiona wyraźnych granic, staje się nośnikiem znaczeń i miejscem spotkań z innymi bytami.


Zgromadzone na wystawie obrazy akcentują treści, które – za pisarką Sarą Ahmed – możemy określić mianem „spoconych koncepcji”, ujawniających pracę włożoną w sam proces opisywania czy obrazowania tych przeżyć. Ada Piekarska, na co dzień pracująca jako kuratorka wystaw i projektów w Galerii Bielskiej BWA, tytuł wystawy i jej motyw przewodni wyjaśnia w następujący sposób:

Tytuł wystawy zaczerpnięto z książki Karola Gromka i Marceliny Obarskiej „Historie dotyku” – nawiązuje on do prostego gestu o zróżnicowanym znaczeniu. Uścisk dłoni bywa zarówno wyrazem otwartości, jak i chęci dominacji. Może być słaby, niepewny, sztywny lub bolesny. Wilgotne wnętrze dłoni demaskuje nas w zetknięciu z innym ciałem – druga dłoń dyskretnie wyciera lepki ślad potu o fragment ubrania. W tym sensie lepkość jest zapisem historii kontaktu.
-

Autorskie oprowadzanie po wystawie odbędzie się w ramach otwarcia ekspozycji w dniu 12 stycznia o godzinie 18:00 przy galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie. 

Niebawem wystawę będzie można oglądać także za pośrednictwem strony galerii Art Walk: www.artwalk.sztukawmiescie.pl.


Ada Piekarska – kuratorka wystaw i projektów, edukatorka, aktywistka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki w Polskiej Akademii Nauk. W swojej praktyce kuratorskiej przygląda się m.in. pozaartystycznym funkcjom sztuki.

Barbara Cabaj – studentka czwartego roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Artystka w swoich pracach opisuje doświadczenia osoby zmagającej się z zaburzeniami o charakterze lękowym.

Helena Minginowicz – malarka, absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Artystka z czułością i uwagą przygląda się zwyczajnym elementom codzienności. Ożywia niepozorne byty, tworząc bajkowy mikroświat.

Karolina Szwed – absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Szczególnie interesują ją zagadnienia związane z płcią i tożsamością. Artystka często odnosi się do okresu dzieciństwa i dorastania, w których poszukuje alternatywnych dróg myślenia o podmiotowości.


"Lepkie uściski dłoni"
Barbara Cabaj, Helena Minginowicz, Karolina Szwed
kuratorka: Ada Piekarska
Wystawa czynna codziennie od 12 stycznia do 30 kwietnia 2024, wstęp wolny.
Galeria Art Walk na placu Europejskim

O Art Walk

Galeria Art Walk jest integralną częścią przestrzeni publicznej na placu Europejskim. Została stworzona zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta. Umożliwia upowszechnianie prac artystów w ciekawej formule, a publiczności daje szansę na obcowanie ze sztuką poza zamkniętymi przestrzeniami galerii czy muzeów. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta, pracowników okolicznych biur, a także osób odwiedzających Warszawę.

Pasaż składa się z trzynastu segmentów, każdy z oknem ukazującym wnętrze. Ta specjalnie zaprojektowana galeria stała się miejscem całorocznych wystaw malarstwa, rzeźby i instalacji artystycznych. Galeria Art Walk została otwarta w maju 2016 przez Ghelamco Poland i fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania.

Michał Nitychoruk