Działający w Polsce od niemal 100 lat Instytut Francuski zdecydował się na zmianę swojej warszawskiej siedziby. Stanie się nią zabytkowy budynek dawnego Domu Wydawniczego Bellona, obecnie poddawany kompleksowej renowacji i modernizacji w ramach nowoczesnego kompleksu biurowego The Bridge, realizowanego przez Ghelamco w biznesowym centrum stolicy. Wsparciem dla Instytutu przy wyborze nowej lokalizacji była agencja doradcza CBRE.
Podczas gdy Instytut Francuski w Polsce przygotowuje się do obchodów 100-lecia istnienia, jego relokacja do nowego, kultowego i zarazem nowoczesnego budynku, bardziej dostępnego i lepiej dostosowanego, wyznacza nowy rozdział w jego historii. Ta przeprowadzka, we wrześniu 2026 roku, zapewni możliwość zaoferowania usług jeszcze bardziej skoncentrowanych na uczniach, nauczycielach francuskiego i czytelnikach biblioteki multimedialnej, poświęconych promowaniu języka i kultury francuskiej w Polsce – mówi Etienne de Poncins, Ambasador Francji w Polsce.
To dla nas ogromna przyjemność i zaszczyt przywitać tak znamienitą instytucję w gronie najemców Ghelamco. Uwielbiany przez warszawiaków Plac Europejski, będący scenerią wielu wydarzeń kulturalnych, a także zabytkowe mury budynku służącego niegdyś za siedzibę wydawnictwa specjalizującego się w literaturze historycznej, to wręcz idealny adres dla placówki o takiej misji i charakterze jak Instytut Francuski. The Bridge otwiera się na przyszłość i na miasto – korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i ekologicznych oraz posiada bezpośredni dostęp do wysokiej jakości przestrzeni publicznej, którą wykreowaliśmy w tej części Woli. Ta lokalizacja to również ogromne pokłady kapitału ludzkiego skupionego wokół ronda Daszyńskiego – biznesowego serca polskiej stolicy. Teraz Instytut Francuski będzie mógł korzystać z tego wielkiego potencjału, oferując przy tym swoim pracownikom i gościom najwyższe standardy biurowe – mówi Piotr Kaleta, dyrektor działu leasingu w Ghelamco Poland.
Instytut Francuski od początku swojej obecności w Polsce mieścił się w wyjątkowych lokalizacjach. Naszym priorytetem przy wyborze nowej przestrzeni była z jednej strony lokalizacja, ale równie ważnym aspektem był także charakter samego miejsca. Zabytkowy budynek Bellony, będący częścią nowoczesnego kompleksu The Bridge, idealnie wpisywał się w te oczekiwania. Unikalne połączenie historycznego charakteru dawnej drukarni z nowoczesną architekturą ma niepowtarzalny charakter w skali warszawskiej i jest spójne z DNA organizacji. Jednocześnie jest to budynek, który przeszedł dużą metamorfozę, spełniając najwyższe standardy pod względem ekologii i będący idealnym przykładem zachowania tradycji w nowoczesnym wydaniu – mówi Aleksandra Chojnacka, Associate Director w CBRE.
Etienne de Poncins, Ambasador Francji i Rafał Gierczak, członek zarządu Ghelamco Poland, podpisują umowę najmu w rezydencji Ambasadora Francji przy ul. PIęknej w Warszawie
Gmach Bellony, w tle wieżowiec kompleksu The Bridge
The Bridge to supernowoczesny kompleks biurowy powstający przy placu Europejskim na warszawskiej Woli. Zgodnie ze swoją nazwą stanowi most między historią a współczesnością, co odzwierciedla się w jego architekturze łączącej zabytkowy gmach dawnej Bellony z 40-piętrowym wieżowcem. W sumie oba budynki dostarczą na rynek 52 tys. mkw. powierzchni biurowej.
The Bridge zaprojektowany został przez cieszącą się międzynarodowym uznaniem holenderską pracownię architektoniczną UNStudio we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury PROJEKT. Planowany termin zakończenia budowy to I kwartał 2025 roku.