W nadmorskiej części centrum Gdyni, na Molo Południowym, tuż przy Basenie Żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego, rozpoczęły się prace rozbiórkowe pawilonów, które stanowiły siedziby gdyńskich klubów żeglarskich. Uwolnią one miejsce pod budowę nowego domu polskiego żeglarstwa – Novej Mariny Gdyni, wspólnej inwestycji Ghelamco i PZŻ.
To kolejny krok, który przybliża nas do realizacji ambitnego projektu Novej Mariny Gdyni. Równolegle z pracami rozbiórkowymi jesteśmy na etapie finalizacji procedury przetargowej pod kątem wyłonienia generalnego wykonawcy oraz pozyskania finansowania dla inwestycji. Kiedy tylko dokończymy te czynności, będziemy mogli przystąpić do właściwej budowy. Zrobimy co w naszej mocy, aby Nova Marina była gotowa na najważniejszą i największą na świecie – obok igrzysk olimpijskich – imprezę w żeglarstwie sportowym, czyli Mistrzostwa Świata World Sailing, które Gdynia będzie gościć w 2027 roku – zapowiada Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Cieszymy się, że dzięki współpracy PZŻ i Ghelamco pomorscy żeglarze zyskają swój nowy dom. Nova Marina Gdynia podtrzyma bogate tradycje żeglarskie naszego miasta i historycznej lokalizacji na Molo Południowym – tu żeglarstwo zawsze było, jest i będzie. Zadbaliśmy o to, aby interesy naszej społeczności były w pełni zabezpieczone, a infrastruktura sprzyjała rozwojowi zarówno młodych adeptów żeglarstwa, jak i doświadczonych żeglarzy. Ta inwestycja będzie ważnym krokiem dla wzmocnienia naszego sportu pod względem infrastrukturalnym i ekonomicznym, a także kolejnym dowodem na to, że Gdynia pozostaje niekwestionowaną stolicą polskiego żeglarstwa – mówi dr Tomasz Chamera, wiceprezydent World Sailing, piastujący do niedawna funkcję prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.
Około dwudziestu lat temu pojawiły się pierwsze informacje o planach budowy w Gdyni nowego ośrodka dla żeglarzy, który łączyłby w sobie funkcje sportowe i komercyjne. W 2009 roku w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględniono możliwość zbudowania na terenie zajmowanym obecnie przez kluby żeglarskie nowych, większych obiektów.
O Polskim Związku Żeglarskim
Polski Związek Żeglarski powstał 11 maja 1924 roku w Tczewie z inicjatywy czterech klubów – Klubu Żeglarskiego w Chojnicach, Polskiego Klubu Yachtowego w Gdańsku, Wojskowego Klubu Wioślarskiego i Sekcji Wioślarskiej AZS Warszawa.
Misją Polskiego Związku Żeglarskiego jest rozwój i popularyzacja żeglarstwa w Polsce. Dzięki tym działaniom, żeglarstwo staje się coraz bardziej dostępne, a nasi żeglarze osiągają spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej. Aktywności PZŻ promują sport oraz edukację m.in. w zakresie bezpieczeństwa nad wodą, wychowania morskiego, zrównoważonego rozwoju, a także dbałości o jakość szkoleń pozwalających uzyskać uprawnienia żeglarskie.