Już 16 maja w warszawskiej galerii Art Walk na placu Europejskim otworzy się nowa wystawa plenerowa: „Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów”. Tym razem tematem przewodnim ekspozycji stała się architektura mieszkaniowa spod kreski jednego z najwybitniejszych duetów polskiego modernizmu – małżeństwa Syrkusów. Wystawa odbywa się pod patronatem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, a jej organizatorem jest Fundacja Sztuka w Mieście i firma Ghelamco.
Awangardowe projekty Heleny i Szymona Syrkusów, choć tworzone kilkadziesiąt lat temu, wciąż pozostają aktualne. Wyrastając z kryzysu mieszkaniowego i chęci zmiany miasta na lepsze, koncepcje te mogą dziś inspirować do bardziej zielonego, innowacyjnego i społecznego myślenia o osiedlach i architekturze mieszkaniowej Warszawy – mówi Kacper Kępiński, kurator wystawy i kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.
Osiedle Koło, fot. ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu
„Do zamieszkania!” to nasza pierwsza wystawa o tematyce architektonicznej w galerii Art Walk. Inspiracją do jej stworzenia była kamienica przy ulicy Grzybowskiej 73, którą obecnie przywracamy do świetności. Powstały w 1936 roku dom, zaprojektowany przez Szymona Syrkusa, wyróżniał się ponadczasową, funkcjonalną architekturą i nowoczesnymi rozwiązaniami. Przywracając Warszawie kolejną perełkę architektury, chcielibyśmy jednocześnie szerzyć wiedzę o jej materialnym dziedzictwie i stojących za nim ludziach, co wpisuje się w naszą kulturalną misję realizowaną wspólnie z Fundacją Sztuka w Mieście w ramach inicjatywy Kocham Warszawę – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Willa przy Katowickiej 26, fot. ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu
Organizator: Fundacja „Sztuka w mieście”, Ghelamco
Kurator: Kacper Kępiński
Projekt graficzny: Patrycja Mróz
Projekt aranżacji: Fair Building, Dominika Janicka
Patronat merytoryczny: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Wystawa czynna codziennie od 16 maja do 31 sierpnia 2024 r.
Galeria Art Walk na placu Europejskim
Wstęp wolny.
Galeria Art Walk jest integralną częścią przestrzeni publicznej na placu Europejskim. Została stworzona zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta. Umożliwia upowszechnianie prac artystów w ciekawej formule, a publiczności daje szansę na obcowanie ze sztuką poza zamkniętymi przestrzeniami galerii czy muzeów. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta, pracowników okolicznych biur, a także osób odwiedzających Warszawę.
Pasaż składa się z trzynastu segmentów, każdy z oknem ukazującym wnętrze. Ta specjalnie zaprojektowana galeria stała się miejscem całorocznych wystaw malarstwa, rzeźby i instalacji artystycznych. Galeria Art Walk została otwarta w maju 2016 przez Ghelamco Poland i fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania.
Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.
Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.
Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców. Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych.